NOŠENJE ZAŠTITNIH MASKI ZA LICE
Da mi je netko pričao prije samo godinu dana da će se ovakvo nešto dogoditi i da će mi postati normalno živjeti “pod” maskom, vrlo vjerojatno bi mu se nasmijala cinično, okrenula mu leđa i rekla da živi u zabludi, ali eto, na žalost, to nas je sve zadesilo, ne samo našu domovinu nego cijeli svijet.
- nam je donijela jako puno iznenađenja, šokova i nepredvidljivih situacija… i jedan potpuno novi i neočekivani “modni dodatak” = ZAŠTITNU MASKU!!!
KOJU MASKU IZABRATI?
Pamučne, sintetičke maskice ili kirurške? Jednokratne ili one koje se više puta koriste?
Kirurške maske se preporučuju mijenjati svaka 2 sata zbog materijala od kojih su napravljeni te zbog toga što se bakterije puno manje u tom periodu mogu razviti.
Pamučne maske zbog ugodnog materijala se ne moraju mijenjati, nego samo dobro nakon nošenja prati i iskuhavati na visokim temperaturama da bi se ubile iste te bakterije.
Imamo puno slučajeva i u raznim situacijama se svi žalimo da nam je teško tako raditi i živjeti, ne samo zbog posljedica koje ostavljaju na koži, nego i zbog disanja i samih vrućina, ali na žalost nošenje zaštitnih maski je postalo naše “novo normalno” i način života kojim trenutno moramo živjeti zbog nastale situacije. Na tu stvar ne možemo utjecati, ali postoje načini na koje možemo utjecati, a to je kako pravilno njegovati, čistiti, hidratizirati i detoksicirati našu kožu posebno u ovom periodu u kojem, ponavljam, koža najviše “pati”.
UTJECAJ MASKI NA KOŽU
Kažu da svako zlo za neko dobro, ali na žalost u ovom slučaju samo nošenje maski ne opravdava tu izreku. Svaka koža reagira na svoj način; nekome iskaču sitni osipi oko i na području koje je prekriveno maskom, netko se bori sa aknama uzrokovane istim zbog silnih bakterija koje imamo u svom organizmu i ustima, koje udišemo i izdišemo ispod maske, netko sa suhom i iziritiranom kožom, crvenilom…
Izbijanje akni zbog nošenja maski toliko je učestalo da su na društvenim mrežama dobile naziv “maskne”.
No stručni naziv ovog fenomena je akne mehanika; uzrokovane trljanjem tkanine o kožu. Znamo i da ovoj pojavi doprinosi vlaga, pa nam znojenje zbog ljetnih temperatura također ne ide u prilog.
KAKO NJEGOVATI KOŽU U OVOM SLUČAJU
Posebno je bitno održavati nivo minerala u koži, jer oni potiču obnovu i regeneraciju kože, te vraćaju pH u normalu.
Iako je jako bitno ujutro i navečer dobro očistiti kožu od svih bakterija i toksina kako bi ublažili pojavu prištića i iritacije kože, preporuča se koristiti iznimno nježne proizvode koje ne sadrže “teške sastojke”.
Posebnu pozornost treba obratiti na to da ne koristimo bilo kakve proizvode koji bi mogli oštetiti prirodnu zaštitnu barijeru kože.
Ako vam nošenje maske stvara iritaciju kože svakako je dobro prije stavljanja maske na lice nanijeti serum i kremu kako bi smanjili trenje maske o kožu te spriječili iritaciju i to najmanje 15 minuta prije stavljanja maske na lice.
Najmanje 1 puta tjedno preporuča se napraviti blagi piling kako bi odstranili mrtve stanice na koži, a nakon toga obavezno nanijeti serum i kremu kako bi nahranili kožu nakon čišćenja.
Serum produžuje trajanje kreme, odnosno puno je bolja hidratacije kože.
I NE ZABORAVITE, barem jednom tjedno očistiti lice nanošenjem maske za lice koja će iz najdubljeg sloja kože izvući svu nečistoću